Food is so expensive..
Just moved into my first apartment this year and ommggggg food is expensive. I dunno what were doing wrong but.. o.o;;;
Seek ye coupons and sales. Also, Ramen noodles are cheaaaaaaaaap.
haha read your mind. :33
But yeah we thought about coupons.. Seriously might have to look into it.. Been here.. not even a month and 300+ on food. :/
70-100 a week is normal for me for food. That also includes non-food items I get while grocery shopping (i.e. paper towels, etc.). That's for just me and my daughter. I spent basically the same stocking up food for Sav and her son before I left there.
If there's more actual cooking involved $150 isn't unusual for a week.
The real way to save is to actually "cook." And I don't mean box foods and stuff out of cans. I feed a family of 4 pre-teen thru teen kids and the wife and I for about $100 a week. There are many benefits to being old school about it.
just one of the things we do do save like this: Buy a whole chicken bone and all, normally you can get them at markets for $1/lb, plan on 1/2 lbs per person per meal (since half the weight is bone and skin) stick the chicken in crock pot with cup of water on low while at work with simple seasons like salt pepper a couple chucked up carrots and celery stalks. You are at a cost of about $10 right now inc seasons and veggies. [about what we are at for 6 people]. Set the trimmer on crock to go off 2 hours before you plan to touch it, want it to still be warm but not hit. strain the juices into bowl, now you have a base for making sauces and soups very easily, and when i say easy I mean the time it takes to cook macaroni and cheese on stove. Separate the veggies they are good side for a meal or to toss in soup. The skin we actually smoke till almost near raw hide and that is what we use as dog treats. "Oh remember to let stock settle and skim it next day if you want to lower fat in it" separate the chicken from the bone and toss bones. save chicken which should be near 5+lbs + plan on 1/2 loss of pre cooked separated weight. This in total take only a couple hours after work one night a week, less for less people of course.
So we have about 20-30 oz, of stock.
~easy soup, you can mix most anything into a good stock for hearty soups. Just get a book at any store.
and 5 lbs of chicken.
~ we do chicken salad with it, also simmer for shredded chicken tacos, toss the pieces in some flour or shake and bake, or fry Asian style, making homemade orange sauce for orange chicken also very easy.
Just this one simple chicken cook down makes 3 meals for us a week, when combined with side dishes like veggies or fruits tortillas it comes to 3 meal x 6 people at a cost of $15-$20 (in essence a $1 a person per meal or less for hearty dinners.
for lunch our kids brown bag it commonly with PB&J and breakfast we do oatmeal (not the kind in package (whole oat bulk oatmeal) which only takes like 10 mins to cook. so lunch and breastfed are rather cheap for us as well, on weekend we do omelets and pancakes and things. In the long run you will eat healthier and save money.
*WALL O TEXT* I am kipper in the morning >.<